Komparycja umowy – prawidłowe oznaczenie stron (cz.1)
Poprawne oznaczenie stron umowy w jej początkowej części zwanej komparycją jest istotne w kontekście skuteczności umowy oraz zabezpieczenia naszych interesów.
Aby podnieść bezpieczeństwo transakcji, warto sprawdzić wiarygodność naszego partnera biznesowego, o tym jak ją zweryfikować pisałam tutaj. To ważne z punktu widzenia prawidłowego oznaczenia stron w komparycji umowy. Precyzyjne określenie naszego kontrahenta pozwoli uniknąć wątpliwości, kto jest stroną umowy. Ponadto im więcej szczegółowych danych odnośnie kontrahenta zamieścimy w komparycji, tym lepiej zabezpieczymy nasze interesy na wypadek potrzeby egzekwowania naszych uprawnień.
W dzisiejszym poście o tym, jak prawidłowo oznaczyć stronę w umowie zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.
Komparycja umowy z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą
Po pierwsze, zadbajmy o poprawne określenie firmy przedsiębiorcy. Pamiętajmy, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, plus ewentualnie pseudonim, dodatkowe określenie wskazujące przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce prowadzenia działalności lub inne dowolnie obrane określenie.
Często spotykanym błędem w tego typu umowach jest oznaczanie naszego partnera biznesowego jedynie za pomocą dodatkowego określenia w jego firmie. Przykładowo: „Fotograf rodzinny”, zamiast poprawnego: „Anna Kowalska prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Fotograf rodzinny Anna Kowalska”.
Oprócz precyzyjnego określenia firmy należy też zamieścić adres zamieszkania i numer PESEL, te dane będą przydatne w razie potrzeby dochodzenia naszych praw na drodze postępowania sądowego. W CEIDG znajdziemy jedynie adres miejsca wykonywania działalności gospodarczej, a pozew przeciwko przedsiębiorcy zasadniczo kierujemy do sądu właściwego według jego miejsca zamieszkania. Przezornie zadbajmy zatem zawczasu o takie dane.
Celem ustalenia tożsamości kontrahenta warto też wskazać numer i serię dowodu osobistego, a dla identyfikacji jako przedsiębiorcy – numery NIP i REGON.
Jeśli nasz partner biznesowy działa przez pełnomocnika domagajmy się okazania dokumentu pełnomocnictwa i dołączenia go do umowy. Umowa nie będzie wiążąca, gdy pełnomocnik nie ma umocowania.
Przykład poprawnego oznaczenia w umowie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą:
Umowa sprzedaży
Zawarta w …………… w dniu ……………………..
pomiędzy:
Anną Kowalską zamieszkałą w ………………………., legitymującą się dowodem osobistym seria i nr ………………………., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Fotograf rodzinny Anna Kowalska, pod adresem ………………………….., na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w załączeniu aktualny wydruk z CEIDG), posiadająca numer PESEL …………………………., NIP ……………, REGON …………………….. .
W następnych wpisach podpowiem, jak prawidłowo oznaczyć stronę w umowie zawartej ze wspólnikami spółki cywilnej i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.